OFICJALNE PISMO FORMACYJNE ODNOWY

W DUCHU ŚWIĘTYM

  • Strona główna
  • Wiadomości
  • Archiwum
  • Prenumerata
  • Redakcja
  • Punkty sprzedaży
  • Linki
  • Kontakt

Nr 4 (169) 2020


PRZEJDŹ DO KSIĘGARNI

 

 

 

 

 

Trzeba pilnie ratować dziedzictwo chrześcijańskie w Turcji

W Turcji 5 tys. kościołów i 650 chrześcijańskich klasztorów wymaga pilnego ratunku. Wiele z nich jest świadectwem głoszenia Ewangelii jeszcze w czasach biblijnych, gdy tereny te były miejscem misji św. Pawła. Naukowcy ze stambulskiego Centrum Badań nad Anatolią alarmują, że wielu obiektom grozi bezpowrotne zatracenie. Apelują o wzmożenie międzynarodowych wysiłków na rzecz ratowania dziedzictwa w regionie, gdzie po raz pierwszy uczniów Jezusa nazwano chrześcijanami.

Czytaj więcej...

Centralne obchody XXI Dnia Islamu w Kościele katolickim

W związku z pandemią tegoroczne centralne obchody XXI Dnia Islamu (połączone z lokalnymi) odbędą się online 26 stycznia 2021 r. (wtorek) o godz. 18:00 z transmisją na YouTube.

Czytaj więcej...

Papież: jesteśmy wezwani do bycia bliźnimi wszystkich

„Niech Duch Święty, rozlany w naszych sercach, daje nam odczuć, że jesteśmy dziećmi Ojca, braćmi i siostrami między sobą, braćmi i siostrami w jednej rodzinie ludzkiej” – te słowa znalazły się wczoraj w papieskiej homilii na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Z powodu fizycznej niedyspozycji Ojca Świętego nieszporom w Bazylice św. Pawła za Murami przewodniczył kard. Kurt Koch, który stoi na czele Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Franciszek oparł swoją homilię na ewangelicznym tekście opowiadającym o winnym krzewie, którym jest sam Jezus i latoroślach, którymi są wszyscy ochrzczeni w Niego wszczepieni.

Czytaj więcej...

Przewodniczący Episkopatu: Biblia jest słowem żywym i aktualnym

Niedziela Słowa Bożego ma zwrócić uwagę na to, by Biblia nie była słowem z przeszłości, lecz słowem żywym i aktualnym – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w homilii Mszy św. w kościele parafialnym w Połajewie, którą sprawował z okazji XXI Międzynarodowego Spotkania Kolędników Dudziarzy, w II Niedzielę Słowa Bożego.

Czytaj więcej...

Franciszek: kto ignoruje Słowo Boże, ignoruje samego Chrystusa

Wczoraj, po modlitwie Anioł Pański Papież odniósł się do obchodzonej dzisiaj Niedzieli Słowa Bożego. Franciszek zachęcił do sięgania do Pisma Świętego jak najczęściej. Zaprosił do noszenia cały czas przy sobie małego wydania Ewangelii i czytania codziennie choćby czterech wersetów.

Czytaj więcej...

Franciszek: „Jan przekazuje pałeczkę Jezusowi”

„Fragment Ewangelii dzisiejszej niedzieli (por. Mk 1,14-20) ukazuje nam, że tak powiem, «przekazanie pałeczki» przez Jana Chrzciciela Jezusowi” – taką metaforą Papież Franciszek rozpoczął wczorajsze rozważanie przed modlitwą Anioł Pański. Jan przygotował glebę, teraz Jezus może rozpocząć sianie Dobrej Nowiny, które „zaprasza nas do refleksji nad dwoma zasadniczymi tematami: czasem i nawróceniem” – podkreślił Franciszek.

Czytaj więcej...

Papież: wyłączmy telewizory, otwórzmy Biblię

Z powodu kolejnego ataku rwy kulszowej Papież Franciszek nie przewodniczył wczorajszej, przedpołudniowej Mszy w Bazylice Św. Piotra z okazji Niedzieli Słowa Bożego. Eucharystię odprawił i homilię odczytał przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji abp Rino Fisichella.

Czytaj więcej...

Kard. Hollerich zaniepokojony lekceważeniem wolności religijnej w państwach UE

Przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) kard. Jean-Claude Hollerich wyraził zaniepokojenie projektem duńskiej ustawy, która wymagając, by kazania i homilie były głoszone w języku narodowym, ogranicza wolność religijną. Deklarując szacunek dla państwowych procesów legislacyjnych, hierarcha wskazał na coraz szerszą i wzrastającą tendencję do lekceważenia w państwach członkowskich Unii Europejskiej podstawowego prawa, jakim jest wolność religijna.

Czytaj więcej...

Abp Depo: Każdy ma misję w międzyludzkiej komunikacji

Każdy z nas ma określoną misję do spełnienia w międzyludzkiej komunikacji i odpowiedzialności za prawdę – napisał abp Wacław Depo, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP, w Słowie z okazji publikacji papieskiego orędzia na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który w Polsce przypada w tym roku 19 września.

Czytaj więcej...

Papieskie Orędzie na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

Chodź i zobacz! Aby komunikować, trzeba spotykać osoby, tam gdzie są i takie, jakimi są – apeluje Papież w ogłoszonym 23 stycznia 2021 r. Orędziu na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który w Polsce będziemy obchodzić 19 września. 

Czytaj więcej...

Papieskie Orędzie do mediów: więcej kontaktu z rzeczywistością

Chodź i zobacz! Aby komunikować, trzeba spotykać osoby, tam gdzie są i takie, jakimi są – apeluje Papież w ogłoszonym 23 stycznia 2021 r. Orędziu na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Franciszek odnosi się w nim do jednego z zasadniczych problemów współczesnych mediów. Polega on na tym, że informacje coraz częściej powstają w redakcji, przed komputerem, jedynie na podstawie danych zaczerpniętych z agencji, z sieci społecznościowych, bez kontaktu z opisywaną rzeczywistością, bez spotkań z ludźmi i bez weryfikacji. W konsekwencji powstaje obraz spłycony i ujednolicony. Zanika gatunek reportażu i wywiadu, na rzecz informacji, która dobrze się sprzedaje, informacji „pałacowej”, oderwanej od rzeczywistości.

Czytaj więcej...

W Izraelu odkryto liczący 1500 lat napis o Chrystusie

Przed rozbudową ulicy w Tajbe w północnym Izraelu archeolodzy z Izraelskiego Urzędu ds. Starożytności (IAA) odkryli liczący 1500 lat napis „Chrystus narodzony z Maryi”. Napis w języku greckim stanowi część wspornika u drzwi kościoła z czasów późnobizantyjskich, poinformowała niemiecka agencja katolicka KNA powołując się na komunikat IAA.

Czytaj więcej...

Ks. prof. Witczyk: zainteresowanie Pismem Świętym jest coraz większe

Z moich rozmów z osobami świeckimi, w tym także ze studentami, wynika, że zainteresowanie Pismem Świętym jest coraz większe – powiedział ks. prof. Henryk Witczyk. W rozmowie z KAI kierownik Katedry Biblijnej na KUL i przewodniczący Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II przybliżył ideę Niedzieli Słowa Bożego, która w tym roku przypada 24 stycznia.

Czytaj więcej...

Polacy solidarni z Chorwacją

Odpowiadając na prośbę Caritas Chorwacji, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki, ogłosił niedzielę 24 stycznia „Dniem solidarności z Chorwacją”. Tego dnia w polskich kościołach będą zbierane datki na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Chorwacji. Już 30 grudnia Caritas Polska podjęła decyzję o przeznaczeniu na pomoc poszkodowanym 50 tys. zł i uruchomieniu zbiórki SMS, która w ciągu kilku dni przyniosła kolejne 50 tys. zł. Jednocześnie na apel o przyłączenie się do akcji pomocy zaczęły odpowiadać parafie w różnych rejonach Polski.

Czytaj więcej...

Ponad 750 chrześcijan zostało rozstrzelanych w Etiopii

Co najmniej 750 osób zginęło w masakrze przed kościołem Matki Bożej z Syjonu w Aksum w regionie Tigraj. Ludzie, którzy ukryli się przed napastnikami w świątyni należącej do Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego, zostali wyprowadzeni na zewnątrz i rozstrzelani.

Czytaj więcej...

Bp Ciereszko: kościół, meczet i synagoga to miejsca szczególne

Każdy człowiek otwarty na dobro wie, że kościół, meczet czy synagoga to są miejsca szczególne – powiedział KAI bp Henryk Ciereszko, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi. Pod hasłem „Chrześcijanie i muzułmanie: wspólnie chroniąc miejsca kultu”, 26 stycznia obchodzony będzie XXI Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.

Czytaj więcej...

W piątek pogrzeb ks. Artura Godnarskiego, koordynatora Przystanku Jezus

Uroczystości pogrzebowe ks. Artura Godnarskiego, koordynatora Przystanku Jezus i sekretarza Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji, odbędą się w piątek 22 stycznia. Po Mszy św. pogrzebowej w kościele pw. św. Michała Archanioła w Nowej Soli Zmarły zostanie pochowany na cmentarzu w pobliskim Otyniu.

Czytaj więcej...

Poprawia się społeczna ocena działalności Kościoła

W porównaniu z badaniem sprzed miesiąca poprawił się społeczny odbiór działalności Kościoła katolickiego. Dobrze jest on oceniany przez 46% Polaków, źle przez 42%, w grudniu było to odpowiednio 41 i 47% – wynika z najnowszego sondażu CBOS na temat oceny działania różnych instytucji w Polsce.

Czytaj więcej...

Podczas Dnia Islamu czytane będą fragmenty Biblii i Koranu. Czego będą dotyczyły?

Pod hasłem „Chrześcijanie i muzułmanie: wspólnie chroniąc miejsca kultu”, 26 stycznia obchodzony będzie XXI Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Podczas centralnych obchodów, które w tym roku odbędą się online przedstawiciele obydwu religii czytać będą fragmenty Biblii i Koranu odnoszące się do motta tegorocznego spotkania. Organizatorem wydarzenia jest Komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Konferencji Episkopatu Polski.

Czytaj więcej...

Już wkrótce Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce

Pod hasłem „Chrześcijanie i muzułmanie: wspólnie chroniąc miejsca kultu”, 26 stycznia obchodzony będzie XXI Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Podczas centralnych obchodów, które w tym roku odbędą się online, przedstawiciele obydwu religii czytać będą Biblię i Koran, modlić się i dyskutować. Inicjatywa polskiego Episkopatu o ustanowieniu Dnia Islamu jest pionierską w skali światowej.

Czytaj więcej...

Strona 1 z 80

  • start
  • Poprzedni artykuł
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Następny artykuł
  • koniec

Zeszyty Odnowy w Duchu Świętym. Oficjalne pismo formacyjne Odnowy w Duchu Świętym. Copyright: Wydawnictwo Bernardinum.

Polityka prywatności